Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie realizuje program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Korpus Wsparcia Seniorów" dofinansowanego ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa.
MODUŁ II polegający na realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do „Opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych w zakresie zakupu usługi obsługi systemu polegającej na sprawowaniu całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centralę monitoringu.
Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Program jest dofinansowany z budżetu państwa.
Przypominamy, że w ramach Programu w edycji 2023 rok zostały zakupione dla 15 seniorów w wieku 65 lat i więcej "opaski bezpieczeństwa" wyposażone w następujące funkcje:
- przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z całodobowym Centrum monitoringu.
W związku z tym, że tut. MOPS (na dzień 03.02.2025 r. ) dysponuje 5 wolnymi opaskami bezpieczeństwa nadal trwa rekrutacja do programu KORPUS WSPARCIA SENIORÓW w edycji 2025.Osoby zainteresowane opaską bezpieczeństwa dla siebie lub członka rodziny prosimy o kontakt z koordynatorem programu w gmnie P. Marzeną Mirek p. nr 8, tel. 32 6421230 lub pracownikeim socjalnym obsługującycm teren miejsca zamieszkania Seniora.
Cele programu
- Zapewnienie usługi wsparcia dla osób w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
- Poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób w wieku 60 lat i więcej poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych na rzecz w/w seniorów.
- Uzyskanie wsparcia finansowego dla gminy w zakresie realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.