O co chodzi z tą „koordynacją”
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Regulacje te - poprzez zapewnienie harmonijnego współistnienia systemów zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw - służą ochronie interesów osób przemieszczających się w celu podejmowania zatrudnienia i posiadających okresy zatrudnienia przebyte na terytorium różnych państw.
Twój wniosek o świadczenie wychowawcze (500+), jeśli wraz z dziećmi przebywasz na terenie Polski, a drugi z rodziców / opiekun faktyczny / opiekun prawny dziecka:
- przebywa (ale nie jest to pobyt o charakterze turystycznym, naukowym, leczniczym) lub
- pracuje w jednym z wymienionych krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii,
prawdopodobnie podlegają koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i rozpatruje je Wojewoda Małopolski.
Uwaga - pracownicy "oddelegowani" - zdarza się, że członek rodziny zatrudniony w polskiej firmie, jest czasowo oddelegowany przez pracodawcę do wykonywania pracy na terytorium ww. krajów - wnioski tych rodzin, także podlegają koordynacji!
PAMIĘTAJ:
Aktywność zawodowa (traktowana jak praca) to:
- praca najemna,
- samozatrudnienie/działalność gospodarcza,
- podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu: macierzyństwa, choroby, opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego, pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna, ubezpieczenie w KRUS,
- pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.
WAŻNE!
Każdą zmianę w aktywności zawodowej Twojej, bądź członka Twojej rodziny:
- powrót do kraju
- zmianę pracodawcy
- zakończone lub podjęcie nowego zatrudnienia
- zmiana kraju pobytu lub pracy
- nabycie lub utrata prawa do świadczenia dla bezrobotnych
należy NIEZWŁOCZNIE zgłosić i udokumentować w gminie!
Przyspieszy to postępowanie i pozwoli uniknąć ewentualnych nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych.
Wnioski o świadczenie wychowawcze składa się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Organie, dla mieszkańców Bukowna jest to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (Bukowno, u. Wojska Polskiego 3, pokój nr 6). Wniosek powinien być kompletny (pracownicy MOPS w Bukownie udzielają informacji na temat potrzebnych dokumentów oraz pomogą przy uzupełnieniu wniosku). Kompletny wniosek w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przesyłany jest do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wydziału Polityki Społecznej. Informację o stanie sprawy o ustalenie koordynacji w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie można uzyskać za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Uruchomiona została specjalna infolinia dla wnioskodawców nr tel 12 430 29 73. Po podaniu nr pesel można będzie uzyskać informacje o dacie wpływu wniosku, statusie sprawy oraz lokalizacji wpływu wniosku.
W razie potrzeby osobistego kontaktu wnioskodawcy przyjmowani są
- w poniedziałki w godz. 14.00-17.00 oraz
- od wtorku do piątku w godz. 8.00-11.00
w Krakowie, przy ul. Lea 112.