Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nabór wniosków do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością edycja 2024

Utworzono dnia 12.02.2024

             

Nabór zgłoszeń do Programu “Asystent osobisty osoby z

niepełnosprawnością”  edycja 2024

W związku z  pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Bukowno o udział w finansowanym ze środków  Funduszu Solidarnościowego Programie  „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2024, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie ogłasza nabór zgłoszeń osób do Programu.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
    oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

            a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

            b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

          c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz                              zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem do Wojewody Małopolskiego w gminie Bukowno na rok 2024 zaplanowano wsparcie Asystenta dla 12 osób niepełnosprawnych w tym:

-  dla 1 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne),

- dla 9 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne),

- dla 1 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne),

-  dla 1 dziecka w wieku do ukończenia 16 r.ż. spełniającego zapisy części III Programu;

Zaplanowana liczba godzin usług asystencji osobistej na rok 2024 - 8040 w tym:

1.Dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne): 840 godzin

2 . Dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne): 6480 godzin

3. Dla osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne): 360 godzin

4. Dla dzieci w wieku do ukończenia 16 r.ż. spełniających zapisy części III Programu: 360 godzin

Planowana liczba asystentów osób niepełnosprawnych: 12

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

  1. wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
  2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
  3. załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
  4. korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
  5. zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

        Praca asystentów będzie wykonywana w ramach umowy zlecenia na czas określony. Usługi mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Limit godzin              usług asystenta przypadający na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

  • 840 godzin rocznie dla osób posiadających znaczny stopień niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 720 godzin rocznie dla osób posiadających znaczny stopień niepełnosprawności,
  • 360 godzin rocznie dla dla osób posiadających umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

  Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie                         zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

  1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach  i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun  medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta
     LUB

    2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie  w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np.  doświadczenie                        zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami  w formie wolontariatu;
        LUB

  • wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego;

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem np. przez podmiot, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.

W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane są także poniższe dokumenty:

  1. zaświadczenie o niekaralności;
  2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
  3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Gmina przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby: 1) osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepoprawności; 2) osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; 2) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich. 

Przed wypełnieniem dokumentów należy zapoznać się z treścią  Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Aby dokonać zgłoszenia, należy wypełnić i podpisać następujące dokumenty:
•Kartę zgłoszenia do Programu –  Karta zgłoszenia
•klauzule informacyjne – zał. Nr 15 do programu,  RODO OPS/Gmina
Do karty należy dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności. (dotyczy również osób korzystających w poprzednich edycjach Programu). W przypadku opiekuna prawnego należy dołączyć kopie postanowienia sądu (dotyczy również osób korzystających w poprzednich edycjach Programu).

Wypełnione druki należy złozyć do  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukownie, ul. Wojska Polskiego 3 w godzinach pracy tut. jednostki. 

  • osobiście w godzinach urzędowania (informacja na stronie Ośrodka);

Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie od 12 lutego 2024 r. do 13 marca 2024 r. 

Jednocześnie informujemy, że złożenie zgłoszenia nie jest równoznaczne z otrzymaniem wnioskowanej pomocy a przyjęte zgłoszenia będą realizowane po zawarciu umowy z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 32 6421230, 31 6421141 lub za pośrednictwem poczty e-mail: sekretariat@mopsbukowno.pl

Więcej informacji można uzyskać od Koordynatora programu w gminie P. Marioli Janczyk pokój nr 8.

Wszystkie dokumenty rekrutacyjne muszą zostać opatrzone własnoręcznym podpisem Kandydata na uczestnika lub opiekuna prawnego. 

Udział w Programie jest bezpłatny dla Uczestników Programu.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 0

W tym miesiącu: 1

W poprzednim miesiącu: 2

Wszystkich: 33952